Inte politiskt korrekt att ifrågasätta dagis de första åren

♦ ♦ ♦ Waldorfpedagogen Geseke Lundgren ifrågasätter i en artikel på Ytterjärna Forum på vilka grunder vi definierar barnets behov i vårt samhälle idag. Vems behov är det vi egentligen tillfredsställer?

»Människor tenderar att prioritera thailandsemestrar, Ipads, sommarstuga och två bilar framför barnens behov som snarare handlar om trygghet, närhet och relationer. Även en ensamstående förälder borde i vårt samhälle ha råd att kunna jobba deltid de första åren av ett barn liv och inte pressas till att foga sig in i karriärsystemet så fort som möjligt igen«.

Waldorfpedagogen Geseke Lundgren

Waldorfpedagogen Geseke Lundgren

En ofta förbisedd frågeställning som trots sin komplexa karaktär borde diskuteras. Att mammorna har rätt att förvärvsarbeta eftersom vi numera har en utbyggd barnomsorg är en stor framgång för kvinnorna. Men mer tveksamt för barnen. Går det att hitta sätt där barnets behov tillgodoses i större omfattning?

Men denna angelägenhet avfärdas i en kommentar på Facebook av en ensamstående mamma.

»Själv tycker jag man ska vara försiktig med att späda på det dåliga samvetet och ångesten hos många ensamstående lågavlönade föräldrar.«

Hennes ifrågasättande av problemställningen har stöd av en bred opinion som menar att saken är färdigdiskuterad. Att ifrågasätta dagiskulturen visar på dåligt omdöme. Man vet inte vad man talar om är uppfattningen.

Men att sticka huvudet i sanden löser inte problemet. Det bara känns så. Jag tror till och med att man har gott samvete i en falsk föreställning om att problemet är löst. Att det var det enda man kunde göra. Nu går vi vidare.

Att ducka för en angelägen frågeställning för att den är svår har Sverige blivit berömt för. Det som är komplicerat ska man undvika att tala om. Starka känslor och meningar bör inte tillåtas få fritt spelrum, det är osvenskt. Vi är rädda för sånt i ett land som är starkt präglat av en konsensuskultur. Man bör vara försiktig och sopa komplikationer under mattan. Det är lugnast så.

Detta är den allmänna hållningen hos de politiskt korrekta, de ”som på ett opportunistiskt sätt följer den dominerande trenden i samhällsdebatten”, enligt Wikipedia. Så skapas ett tabu. Wikipedia igen: ”Ett tabu förhindrar ofta diskussion om det ämne som tabut handlar om”.

Som bekant har vi andra nödvändiga diskussioner som blivit tabubelagda av de politiskt korrekta. Den kanske största de senaste åren har varit migration och integration. Invandringen till Sverige är den största i världen per capita räknat. Att detta skapat olika problem vet alla. Att man därför borde prata om detta offentligt skulle i andra länder vara en självklarhet. Inte i Sverige. Tills för bara några månader sedan var ämnet tabu. Av främst tre skäl.

  1. Nödställdhetsargumentet. Eftersom de som vill komma är i nöd är det omänskligt att neka dem detta. Slutdiskuterat.
  2. Jämlikhetsargumentet. Invandrare är människor som du och jag, den som har problem med detta är alltså främlingsfientlig. Och troligtvis rasist. Klart som korvspad.
  3. Munkavleargumentet. All diskussion om invandring syftar till begränsning, vilket är oacceptabelt enligt punkt 1. Alltså bör invandringen inte diskuteras.

Dessa tre doktriner har varit rådande i flera år och stigmatiserat alla som vill diskutera dem som SD-anhängare. Begreppen massinvandring och politisk korrekthet – helt sakliga begrepp – är besmittade för att de anses avslöja SD-tillhörighet. Det finns en tröghetsfaktor innan tabuföreställningar är övervunna och man är beredd att se sanningen i vitögat. Det tar lång tid.

För ett par månader sedan började flera borgerliga partier komma med förslag på migration och integration, vilket snart fick genomslag i media och nu är diskussionen i full gång. Äntligen.

Men dagisfrågan är i nuläget döfödd. Meningslös att diskutera. De flesta tycker att den rådande ordningen är bäst. Gesekes inlägg blir en ropandes röst i öknen.

                                                                                                             Johannes Ljungquist

Twingly BlogRank

Share                        
    • Anna Ivarsson
    • juli 19th, 2015

    Självklart vore det underbart för små barn
    att vara hemma så länge som möjligt i en
    idealisk tillvaro med trevliga grannar, blommande
    trädgårdar och obegränsad ekonomi.
    Men det är tyvärr som alltid i dessa
    sammanhang; man utgår från en värld
    som inte existerar. I en tvåa på femte vån
    utan lekplats med den begränsning en
    ensamstående kan ha ekonomiskt kan
    det mest kännas som ett straff.
    Jag finner det hemskt med skuldbeläggningen
    föräldrar ofta får och säger som så;
    Inse att vi också vet våra barns bästa!

  1. Hi, just wanted to tell you, I loved this article.It was practical. Keep on posting!Pretty nice post. I just stumbled upon your blogand wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.After all I’ll be subscribing to your feed andI hope you write again soon!

  2. I used to be able to find good information from your articles.

  1. mars 17th, 2022
    Trackback from : bienes raices pescadero
  2. mars 19th, 2022
    Trackback from : Taxi Roma
  3. mars 19th, 2022
  4. mars 19th, 2022
    Trackback from : Illuminati
  5. mars 22nd, 2022
  6. mars 25th, 2022
    Trackback from : Ammunition for sale online
  7. mars 26th, 2022
  8. mars 30th, 2022
    Trackback from : 娛樂城推薦
  9. mars 31st, 2022
    Trackback from : construction surveillance
  10. april 5th, 2022
    Trackback from : real estate san jose
  11. april 9th, 2022
    Trackback from : high risk merchant account
  12. april 18th, 2022
    Trackback from : best store to buy live cc
  13. april 22nd, 2022
  14. april 23rd, 2022
    Trackback from : good shop cvv
  15. maj 3rd, 2022
  16. maj 4th, 2022
    Trackback from : tor browser
  17. maj 14th, 2022
    Trackback from : MARLIN GUNS FOR SALE
  18. maj 17th, 2022
  19. maj 17th, 2022
  20. maj 23rd, 2022
    Trackback from : 老虎機
  21. maj 31st, 2022
  22. juni 18th, 2022
    Trackback from : PUBG Mobile cheats
  23. juni 19th, 2022
    Trackback from : sbo
  24. juni 22nd, 2022
    Trackback from : USED RAM 1500 WINNIPEG
  25. juni 24th, 2022
    Trackback from : buy cvv for cashapp
  26. juni 26th, 2022
    Trackback from : maxbet
  27. juni 28th, 2022
    Trackback from : matrimoniale Bihor
  28. juli 1st, 2022
    Trackback from : nova88
  29. juli 2nd, 2022
  30. juli 4th, 2022
  31. juli 7th, 2022
    Trackback from : Custom Baseball Jersey
  32. juli 7th, 2022
    Trackback from : youtubemarket
  33. juli 12th, 2022
    Trackback from : SEO Company
  34. juli 15th, 2022
    Trackback from : sbo
  35. juli 22nd, 2022
    Trackback from : sbo
  36. augusti 2nd, 2022
    Trackback from : melbourne freight forwarder
  37. augusti 3rd, 2022
    Trackback from : buy chiappa pistols online
  38. augusti 3rd, 2022
    Trackback from : BUY TAURUS JUDGE ONLINE
  39. augusti 4th, 2022
    Trackback from : Rebecca Lynn
  40. augusti 9th, 2022
  41. augusti 11th, 2022
    Trackback from : ClearDAO index
  42. september 18th, 2022
    Trackback from : dortmund drakt